«Ընկերությունների պատասխաններից երևում է, որ չեն կարող տեղորոշել. կառավարությունը պետք է բացատրություն տա». Արմեն Եղիազարյան
![]() 281 Ուրբաթ, 03 ապրիլի, 2020 թ., 15:45 ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Եղիազարյանը ֆեյսբուքյան էջում գրել է. «Սույն թվականի ապրիլի 1-ին դիմել եմ «Վիվասել», «Յուքոմ» և «Բիլայն» ընկերություններին և խնդրել եմ տրամադրել տեղեկատվություն այն մասին, թե GPS-ի և տրիանգուլացիայի միջոցով արդյոք հնարավո՞ր է տեղորոշել բջջայինի կամ սմարթֆոնի հստակ տեղը 3D (X,Y,Z) հարթությունում, հարցրել թե օրինակ՝ 15 հարկանի բազմաբնակարան շենքի 2-րդ, 5-րդ և 14-րդ հարկերի բնակիչների տեղորոշումը ինչպե՞ս է հնարավոր իրականացնել: Արդյոք բոլոր բնակիչները պետք է տեղորոշվեն X,Y,Z հարթությունում, թե՞ միայն X,Y- ում: Ընկերությունների պատասխաններից հստակ երևում է, որ չեն կարող իրականացնել տեղորոշումը կամ հնարավոր չէ հստակ տեղորոշել՝ շեղումը 20-ից 100մ է։ Փաստորեն կառավարության կողմից բերված նախագիծը չի կարող լուծել այն խնդիրը, ինչի համար նախատեսված էր։ Ուստի կառավարւթյունը պետք է բացատրություն տա, թե ինչու այս օրենքը բերեց և ընդունեց, քանի որ իրենց նշած գաղափարն անհնար է իրագործել»։ |