«Էրդողանի՝ Հայաստանին ուղղված այս քայլը չի բխում հումանիտար սկզբունքներից». թուրքագետ
![]() 321 Հինգշաբթի, 09 ապրիլի, 2020 թ., 23:40 «Էրդողանի այս քայլը չի բխում հումանիտար սկզբունքներից: Սա մեսիջ է, որն ուղղված է ներքին լսարանին»,- «Նոյյան տապան»-ի եթերում ասել է թուրքագետ, ռազմական հարցերով փորձագետ Կարեն Հովհաննիսյանը՝ անդրադառնալով Թուրքիայի նախագահի՝ Հայաստանին օգնություն ուղարկելու պատրաստակամության մասին հայտարարությանը: Փորձագետի խոսքով՝ այդ քայլով փորձ է արվում Թուրքիայի քաղաքացիներին ցույց տալ, թե իրենք այնքան են բավարաված դեղորայքով և մնացած այլ անհրաժեշտ պարագաներով, որ նույնիսկ կարող են օգնել հարևան երկրներին: «Միանշանակ, մենք պետք է արձագանքենք այդ հայտարարությանը: Այդ արձագանքը պետք է լինի հուժկու՝ միանշանակ, չենք ընդունում այդ առաջարկը, ինքներս մեզ բավարարում ենք ամեն ինչով: Մենք պետք է կարողանանք տալ այնպիսի պատասխան, որը կչեզոքացնի Էրդողանի այն մտադրությունները, որն ունեցել է այդ առաջարկներն անելիս»: Թուրքագետի խոսքով՝ հենց Թուրքիան այսօր ունի օգնության կարիք. բժշկական սարքերի պակաս կա: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |