«Յուքոմի» հիմնադիրներ Հայկ և Ալեքսանդր Եսայանները հաղորդագրություն են տարածել
![]() 325 Շաբաթ, 11 ապրիլի, 2020 թ., 00:35 «Յուքոմի» հիմնադիրներ Հայկ և Ալեքսանդր Եսայանները հաղորդագրություն են տարածել ընկերությունից իրենց հեռանալու վերաբերյալ. «Հայկ Եսայանը հաստատում է շրջանառված լուրը, որով նա դիմում էր ներկայացրել իր աշխատանքային պարտականությունների դադարեցման մասին, որից հետո հարյուրավոր աշխատակիցներ սկսել էին աշխատանքից ազատման դիմումներ գրել։ Այժմ 576 հոգի փաստացի դիմում է գրել, այդ թվում գրեթե ողջ ղեկավար անձնակազմը, ղեկավարների միջին օղակը և ողջ տեխնիկական թիմը։ Եղբայրները, որոնք ընկերության հիմնադիրներն են և ընկերության 5.94% բաժնետերերը, առաջարկ են արել մյուս սեփականատերերին՝ ձեռք բերելու մնացած բաժնետոմսերը։ 94.06% բաժնետոմսերի համար առաջարկ է արվել վճարել 22 մլրդ 100 մլն դրամ գումար։ Հայկ Եսայանը հայտնել է, որ նպատակ ունեն հնարավորություն տալ ընկերության աշխատակիցներին արտոնյալ պայմաններով ձեռք բերել հետ գնված բաժնետոմսերի 20%-ը և դառնալ կազմակերպության համասեփականատերեր»: |