![]() 400 Շաբաթ, 11 ապրիլի, 2020 թ., 08:30 Հանրապետության տարածքում՝ Ապրիլի 11-ին առանձին շրջաններում ժամանակ առ ժամանակ սպասվում են տեղումներ՝ լեռնային շրջաններում ձյան տեսքով։ Ապրիլի 12-15-ը սպասվում է առանց տեղումների եղանակ: Քամին՝ հյուսիս-արևելյան՝ 3-8 մ/վ, առանձին վայրերում սպասվում է քամու ուժգնացում՝ 15-20 մ/վ: Օդի ջերմաստիճանն ապրիլի 10-ի ցերեկը և 11-ի գիշերը կբարձրանա ևս 2-3 աստիճանով։ Երևան քաղաքում՝ Ապրիլի 11-ին ժամանակ առ ժամանակ սպասվում է անձրև, հնարավոր է նաև ամպրոպ։ Ապրիլի 12-15-ը սպասվում է առանց տեղումների եղանակ: Երևան քաղաքի ապրիլի 11-ի բազմամյա կլիմայական տվյալներ. · Օդի առավելագույն ջերմաստիճան՝ 27.50C (2006 թ.) · Օդի նվազագույն ջերմաստիճան՝ -7.40C (1997 թ.) · Օդի միջին օրական ջերմաստիճան՝ 12.50C Եղանակային առաջիկա կանխատեսումներին ծանոթանալու համար այցելեք այստեղ: |