Ակտիվորեն քննարկվում է ռեյտինգային ընտրակարգից հրաժարվելու հարցը. «Փաստ»
![]() 259 Հինգշաբթի, 16 ապրիլի, 2020 թ., 08:45 «Ինչպես հայտնի է, ՀՀ իշխանությունները նախաձեռնել են Ընտրական օրենսգրքում առանցքային փոփոխություններ իրականացնել, և այդ ուղղությամբ տևական ժամանակ է՝ լուրջ բովանդակային քայլեր են կատարվում։ «Փաստ» թերթի տեղեկություններով՝ առաջիկայում թեմայի հետ կապված ավելի ինտենսիվ գործընթացներ են սկսվելու. ներկայումս խոսվում է հանրային լայն քննարկումների փուլի մեկնարկի մասին։ Տեղեկություն կա նաև այն մասին, որ հարցի վերաբերյալ կնախաձեռնվեն խորհրդարանական լսումներ, որոնց հրավիրված կլինի քաղաքական դաշտի հնարավորինս լայն սեգմենտ, ինչպես նաև փորձագետներ կհրավիրվեն արտասահմանից։ Մեր ունեցած տեղեկություններով, ներկայումս ակտիվորեն քննարկվում է ռեյտինգային ընտրակարգից հրաժարվելու հարցը, որի մասին բավականին շատ առաջարկներ են եղել։ Իշխանական մեր աղբյուրի հաղորդմամբ, այդ ընտրակարգը իշխանավորների զգալի մասի համար ընդունելի չէ, թեպետ ընդհանուր առմամբ, միակարծություն չկա»,-գրում է թերթը։ Նյութն ամբողջությամբ կարդացեք թերթի այսօրվա համարում։ |