Պատգամավորների արյունը մերից կարմի՞ր է. ԱԺ աշխատակիցները վիրավորված են. «Հրապարակ»
![]() 264 Հինգշաբթի, 23 ապրիլի, 2020 թ., 08:55 «ԱԺ աշխատակիցները վիրավորված են՝ «պատգամավորների արյունը մերից կարմի՞ր է, որ նրանց թեստավորելու են, մեզ՝ ոչ»։ Հիշեցնենք, ապրիլի 25-ին ԱԺ 3 խմբակցությունները թեստավորվելու են։ Եվ չնայած պաշտոնապես հերքում են լուրը, որ ԱԺ-ում կորոնավիրուսով վարակված կա, նաև՝ «Իմ քայլում», լուրերն էլի շրջանառվում են։ «Չկա նման բան»,- երեկ իրենց պատգամավորների մասով վստահեցրեց խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը։ Իսկ ինչո՞ւ են միայն պատգամավորները թեստ հանձնելու։ «Մենք վերջին շրջանում ակտիվ աշխատել ենք ԱԺ-ում, և, ցավոք, այն չափանիշները, որոնք սահմանել է պարետատունը, հաճախ հնարավոր չի եղել պահպանել, ու զգուշության տեսանկյունից ԱԺ աշխատակազմը նման որոշում է կայացրել։ Թեստավորման ծախսերն էլ դրվելու են ԱԺ-ի վրա»: Նյութն ամբողջությամբ կարդացեք թերթի այսօրվա համարում։ |