Սպայական կազմի և նրանց ընտանիքի անդամների բուժսպասարկումը կդառնա ամբողջությամբ փոխհատուցվող
![]() 1265 Հինգշաբթի, 23 ապրիլի, 2020 թ., 14:05 Կառավարությունըն ապրիլի 23-ի նիստում փոփոխություն կատարեց իր նախկինում ընդունած որոշումներից մեկում, որն առնչվում է զինծառայողներին: Այսպես, ներկայումս «Զինծառայողներին, ինչպես նաև փրկարար ծառայողներին և նրանց ընտանիքի անդամներին բժշկական օգնության ծառայություններ» ծրագրի շրջանակներում զինծառայողների ընտանիքների անդամների համար նորագույն և թանկարժեք տեխնոլոգիաների կիրառմամբ մատուցվող որոշ ծառայություններ, այդ թվում սրտի վիրահատությունները, իրականացվում են արտոնյալ պայմաններով՝ համավճարային սկզբունքով՝ առողջապահության նախարարի հրամանով հաստատված գներով: Փոփոխությամբ ամրագրվում է՝ զինծառայողների ընտանիքների անդամներին նորագույն և թանկարժեք տեխնոլոգիաների կիրառմամբ մատուցվող ծառայություններն իրականացնել ամբողջությամբ պետության կողմից երաշխավորված անվճար պայմաններով: |