«Ի՞նչ է արվել 2019-ին՝ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ուղղությամբ». Լենա Նազարյան
![]() 208 Ուրբաթ, 24 ապրիլի, 2020 թ., 10:25 ԱԺ փոխնախագահ Լենա Նազարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից է Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը և դատապարտումը։ Ներկայացնեմ, թե ինչ է արվել այդ ուղղությամբ անցած տարվա ընթացքում։ 2019-ի ապրիլի 10-ին Իտալիայի պատգամավորների պալատն ընդունել է նախաձեռնություն, որով կոչ է արել Իտալիայի կառավարությանը ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը։ 2019-ի ապրիլի 26-ին Պորտուգալիայի խորհրդարանը Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձև է ընդունել։ 2019-ի հոկտեմբերի 30-ին ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի, իսկ դեկտեմբերի 12-ին ԱՄՆ Սենատի կողմից ընդունվել են Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող բանաձևեր։ Իսկ 2020-ի փետրվարին Սիրիայի խորհրդարանը ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը։ Այս գործընթացը շարունակական է»։ |