«Վիրտուալ երթին մասնակցելու 400 հազարից ավելի անուն ազգանուն է ստացվել». Փաշինյան
![]() 532 Ուրբաթ, 24 ապրիլի, 2020 թ., 19:45 Այս պահի դրությամբ վիրտուալ երթին մասնակցելու 400 հազարից ավելի անուն ազգանուն է ստացվել, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: «Ընդգծեմ, որ Մեծ Եղեռնի հուշահամալիրի սյուները, որի վրա արտապատկերվելու են մեր անուն ազգանունները, ոչ թե մահարձան են, այլ կոչվում են «Հավերժության տաճար»։ Վիրտուալ երթը, ըստ այդմ, խորհրդանշելու է հայ ժողովրդի և Հայաստանի Հանրապետության հավերժությունը։ Սիրելի հայրենակիցներ, վիրտուալ երթին մասնակցելու համար պետք է Ձեր անուն ազգանունը sms հաղորդագրությամբ ուղարկեք հետևյալ համարներին. 1915՝ եթե Հայաստանում (Արցախում) եք, 00 374 33 19 15 00՝ եթե արտերկրում եք: Հաղորդագրություն գրելիս հետևեք կանոններին, որպեսզի Ձեր հաղորդագրությունը չֆիլտրվի և ցուցադրվի հուշահամալիրի սյուներին: - Հնարավորության դեպքում գրեք հայատառ, Հաղորդագրությունների ընդունումը շարունակվում է»,- գրել է նա։ |