Երևանի Աջափնյակ թաղամասում կտեղադրվի Մահաթմա Գանդիի արձանը
![]() 547 Երեքշաբթի, 28 ապրիլի, 2020 թ., 12:00 Երևանի ավագանու այսօրվա նիստում որոշում կայացվեց Երևանի Աջափնյակ թաղամասում տեղադրել Մահաթմա Գանդիի արձանը: Հարցը ներկայացրեց Երևանի աշխատակազմի քաղաքաշինական գործունեության հատուկ կարգավորման ծրագրերի բաժնի պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Անդրանիկ Սեդոյանը՝ նշելով, որ արձանի տեղափոխման և տեղադրման բոլոր ծախսերը պատրաստակամ է կրել հնդկական կողմը: Որոշման հիմնավորման մեջ ասվում է, որ որոշման ընդունման համար հիմք է հանդիսանում Երևանի քաղաքապետին ուղղված ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության գրությունը, որով առաջարկվում է Հնդկաստանի հոգևոր առաջնորդ, համաշխարհային պատմության ականավոր քաղաքական գործիչ և փիլիսոփա Մահաթմա Գանդիի 150-ամյակի կապակցությամբ Երևանում տեղադրել նրա արձանը, դրանով իսկ ամրապնդելով և խորացնելով Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև բարեկամական հարաբերությունները: |