«Ձերը մտածելը չէ, ձերն ինքնապարգևատրվելն ու շոուներ անելն է». Բաբկեն Հարությունյան
![]() 222 Երեքշաբթի, 28 ապրիլի, 2020 թ., 23:20 «Երևանի պաշտպանության ճակատ» նախաձեռնության համակարգող Բաբկեն Հարությունյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ալեն Սիմոնյանն ասում է, թե մի քանի պատգամավոր ասել են, որ սոցիալապես ի վիճակի չեն պարգևավճարները փոխանցել կորոնավիրուսի դեմ պայքարի ֆոնդին, մեկ, թե երկու հոգի էլ՝ կեսն են փոխանցել։ Ստացվում է՝ օրվա հացը վաստակելու հնարավորությունից զրկված, տանը նստած քաղաքացիները պետք է կոմունալների վարձը նույնիսկ մուծեն, իսկ 500 հազար դրամից ավելի ստացող պատգամավորները չե՞ն կարող ապրել և պետք է 30% էլ պարգևավճար ստանա՞ն։ Ինչո՞վ եք առավել քաղաքացիներից, ոչ բարով իշխանություննե՛ր, երբ որոշում էիք կայացնում և սահմանափակում մարդկանց տեղաշարժը, աշխատելու հնարավորությունները, չէիք մտածո՞ւմ, թե ոնց են նրանք ապրելու, կոմունալներ և հարկեր մուծելու։ Իհարկե, չեք մտածել, ձերը մտածելը չէ, ձերն ինքնապարգևատրվելն ու շոուներ անելն է»։ |