«Այս ամենը արվում է մեկ նպատակով». Էդմոն Մարուքյանը՝ Ալեն Սիմոնյանի հետ վիճաբանության մասին
![]() 351 Չորեքշաբթի, 29 ապրիլի, 2020 թ., 00:45 ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերի ժամանակ անդրադարձել է ԱԺ-ում այսօր տեղի ունեցած միջադեպին։ «Այսօր տեսան, որ որևէ բովանդակային քննարկում չի ստացվում, տեսան ուրիշ ձև չկա մի հատ բրիֆինգով վիրավորական ելույթ ունեցան, հետո եկան ելույթներով վիրավորական ելույթ ունեցան, ով ոնց կարողացավ վիրավորեց մեզ, համբերության բաժակը լցրեցին: Այդ ամեն ինչին զուգահեռ նաև սեռական բնույթի հայհոյանք հասցրեցին կին պատգամավորին, հետո՝ նորից ինձ վիրավորանք և ես, միգուցե, հունից դուրս եկա և այդ վիրավորանքին պատասխանեցի վիրավորանքով: Էս ա ինչը, որ եղել ա: Էս ամենը արվում ա մի բան համար, որ ձեզ շեղեն այս թեմայից, որ դուք մոռանաք, որ պետությունը պարտավոր ա ձեզ ձեր փողերից փող տալ: Արվում ա մի բանի համար. որ դուք մոռանաք, որ այսօր 4300 ընտանիք մթին նստած ա, լույս չունի, էլեկտրաէներգիա չկա, որ վաղը երեխաները օնլայն դաս անեն, 763 ընտանիքի գազը անջատել են»,- ասել է Մարուքյանը: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |