«Քաղաքական տրյապկա, անբարոյականի վաստակ». Սիմոնյանի և Մարուքյանի լեզվակռիվը
![]() 323 Երեքշաբթի, 28 ապրիլի, 2020 թ., 19:30 Ազգային Ժողովում այսօր ԱԺ փոխխոսնակ Ալեն Սիմոնյանի և «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանի միջև վեճ տեղի ունեցավ: Ալեն Սիմոնյանն անդրադարձավ ԼՀ խմբակցության պատգամավոր Անի Սամսոնյանի՝ իր հասցեին հնչեցրած որակումներին՝ նշելով, որ դրանք Էդմոն Մարուքյանի խոսքերն են․ «Մեʹկ ձեզ, մեʹկ Գորգիսյանին ա խնդրում ելույթ ունենալ, որովհետև ինքը չի իջնում մեր մակարդակին», - ասաց Սիմոնյանը՝ պնդելով, որ ինքը մի շարք բաներ կարող է պատմել «Լուսավոր Հայաստանի» մասին։ Էդմոն Մարուքյանը Սիմոնյանին անվանեց «հոգնած», որին Սիմոնյանն արձագանքեց․ «Քեզ քո բոյի չափով պահի, քաղաքական տրյապկա»։ ԱԺ նախագահը փորձեց հանդարտեցնել գործընկերներին, մինչդեռ վեճն ավելի թեժացավ։ Էդմոն Մարուքյանը Սիմոնյանին «անբարոյականի վաստակ» անվանեց, Սիմոնյանն էլ ասաց․ «Չափիդ մեջ կմնաս սրանից հետո, անբարոյականի վաստակը դու ես»։ Մանրամասները՝ տեսանյութում։