«Երբ աները դեռ «ձիու վրա» էր, ինչ-որ տեղ կարելի էր հասկանալ»․ Էդգար Առաքելյան
![]() 278 Կիրակի, 03 մայիսի, 2020 թ., 03:30 «Իմ քայլը» խմբակցության նախկին անդամ Էդգար Առաքելյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Կասկած չունեմ, որ ի տարբերություն մի շարք այլ նախկինների, որոնք հանկարծ հիշում են իրենց՝ քաղաքական գործիչ լինելու մասին միայն այն բանից հետո, երբ իրավապահ մարմինները որևէ գործ են հարուցում իրենց դեմ, պարոն Մինասյանն ի սկբանե անկեղծորեն հավատացել է, որ ինքն է այն միակը, ով կարող է առաջնորդել Հայաստանի անտեր մնացած հակահեղափոխությունը: Պատկերացնո՞ւմ եք՝ ինչպիսի անհուն նարցիսիզմով, անհամարժեքության ախտանիշով պետք է տառապի անձը, որ մերժված Սերժի փեսան լինելով հանդերձ՝ հույս ունենա Հայաստանում գալ իշխանության և այն էլ՝ «շատ մոտ ապագայում»: Որ այդպիսի կիսաթաքուն նկրտումներ ուներ, երբ աները դեռ «ձիու վրա» էր, ինչ-որ տեղ դեռ կարելի էր հասկանալ: Բայց հիմա՞, այսքանից հետո՞: Իսկ միգուցե Գոնսալես գերդաստանի հա՞յրն է մեղավոր, որ այդպես էլ իր շրջապատից ոչ մեկին այդ դերը չի վստահում, ինչպես 2 տարի առաջ: Ամեն դեպքում ակամայից հարց է ծագում՝ ի՞նչ է ծխում այդ երիտասարդը իր խոհանոցում...»։ |