«Իսկ հիմա շատ ավելի լուրջ». Սերգեյ Ղահրամանյան
![]() 348 Չորեքշաբթի, 06 մայիսի, 2020 թ., 02:05 «Վարորդի ընկեր» ՀԿ-ի համահիմնադիր Սերգեյ Ղահրամանյանը «Ֆեյսբուք»-ում գրել է. «Իսկ հիմա շատ ավելի լուրջ։ Երկու տարի ա սպասվում էր մի երևույթ, երբ պետք ա հեղափոխական թիմից մեկը, այսինքն «գռաժդանսկի», նշանակվեր ուժային կառույցներից որևէ մեկում բարձր պաշտոնի։ Երկու տարի անցավ ու նշանակվեց մեկը, ով գոնե առերևույթ երբեք չի եղել հեղափոխական թիմից (լավ ա թե վատ, էտ թող իրենք որոշեն): Հիմա անկախ ամեն ինչից, վերջապես եկավ այն օրը, որ «գռաժդանսկին» (չնայած այդքան էլ գռաժդանսկի չի, քանի որ ոստիկանությունում ու դատախազությունում է աշխատել, ուղղակի բարձր դասի կոչում չուներ, ինչը ապահովեց ՔԿ-ում 12 ժամ աշխատելով) մտավ ուժային կառույցներ ու հետաքրքիր է լինելու հետևել,թե ինչ զարգացումներ կլինեն։ Կարմիր գծով 2 տարի չեն դադարել այն քննարկումները, որ ուժայիններում վարչապետը չունի «իր վստահելի» մարդը։ Հիմա ստացվում է, որ նա այսօր այդ մարդն է։ Այս փոփոխությունով նոր էտապ է սկսվում ու միայն ժամանակը ցույց կտա, թե արդարացի էր այս փոփոխությունը, թե ոչ։ Իմ համար անհասկանալի է, որ հեղափոխական թիմից չէր այն մարդը, որ քաղաքացիականից անցավ ուժայիններ»: |