«Էդմոն Մարուքյանն ու Անի Սամսոնյանը նախ պետք է ՀՀ քաղաքացիներից ներողություն խնդրեն, հետո՝ ինձնից». Ալեն Սիմոնյան
![]() 482 Ուրբաթ, 08 մայիսի, 2020 թ., 14:15 «Ոչ մեկ մանդատը չպետք է վայր դնի: Սասուն Միքայելյանը ամենաշատ վստահություն քվե ստացածն է և նրա հարցը պիտի որոշի իր ընտրողը: Էդմոն Մարուքյանը կարող է մանդատը վայր դնել Անի Սամսոնյանի հետ միասին՝ սադրանքներ կազմակերպելու համար և քաղաքական դաշտում իրեն չգտնելու համար», այսօր Ազգային ժողովում տեղի ունեցած միջադեպի հետ կապված քննարկումից հետո լրագրողների հարցերին ի պատասխան ասաց ԱԺ փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանը: Հարցին՝ նախատեսո՞ւմ է հանդիպել Էդմոն Մարուքյանի հետ, Ալեն Սիմոնյանն ասաց, որ եթե նա ցանկություն հայտնի իր հետ հանդիպել, ինքը կհանդիպի. «Բայց ես կարծում եմ, որ նա, նախևառաջ, Անի Սամսոնյանի հետ միասին պետք է ՀՀ քաղաքացիներից ներողություն խնդրի, հետո ինձնից՝ այն մակարդակի համար, որ իրենք խորհրդարանն իջեցրեցին մի քանի օր առաջ և այսօր, իսկ մեր մեղքը նրա մեջ է, որ, ցավոք սրտի, այդ սադրանքին տրվեցինք»,- ասաց Ալեն Սիմոնյանը: |