«Արման Թաթոյանի աշխատանքից միշտ դժգոհ եմ եղել, որովհետև հիմքեր եմ ունեցել». Նինա Կարապետյանց
![]() 303 Չորեքշաբթի, 13 մայիսի, 2020 թ., 00:10 «Հելսինկյան ասոցիացիա» իրավապաշտպան ՀԿ նախագահ Նինա Կարապետյանցը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Արման Թաթոյանի աշխատանքից դժգոհ եմ եղել թե նախկինում, թե ժողովրդի իրականացրած Հեղափոխությունից հետո։ Դժգոհել եմ, որովհետև հիմքեր եմ ունեցել։ Բայց գործող իշխանությունը, մեղմ ասած, անհաղորդ մնաց, թավշեց, միանձնյա ներում շնորհեց և Թաթոյանին, և Արթուր Դավթյանին, և ․․․․․ (էլ չգրեմ, ցուցակը գիտեք)։ Անհաղորդ մնաց էնքան ժամանակ, մինչև իրա «սրած թավշված մախատը» իրա սև գործը չարեց, ու սեփական կաշվի վրա զգացին էն, ինչի մասին տարիներ շարունակ խոսել եմ (բնականաբար, ոչ միայն ես)։ Էս էլ ձեզ բանաձև․ գուցե, ավելի ընկալելի լինի․ Անհաղորդություն + չարդարացված թավիշ = «սրած մախաթի» էֆեկտ, որն ամեն օր զգալու եք ձեր կաշվին (և ոչ միայն կաշվին)։ P.S. Եթե, իհարկե, տեղի ունեցողը «ձեր սրտով» չի ․․․․․․․․․․»: |