«Մեծ հույսեր չունեմ, որ կհետևես հորդորիս, բայց փորձեմ՝ մի՛ արա»․ Բորիս Նավասարդյան
![]() 337 Երկուշաբթի, 18 մայիսի, 2020 թ., 09:15 Երևանի մամուլի ակումբի նախագահ Բորիս Նավասարդյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Ստյոպա Սաֆարյան, պատահաբար հանդիպեցի ու այդպես էլ լավ չհասկացա, ո՞րն էր այդ տգեղ պատմության պատճառը: Որքան գիտեմ, Անժելա Էլիբեկովայի հետ կարող ես ունենալ քաղաքական, գաղափարական, փորձագիտական տարաձայնություններ, սակայն իրեն հասցեագրած տեքստերդ ո՛չ քաղաքական են, ո՛չ գաղափարական, ո՛չ փորձագիտական: Եթե այն քառատող գրառումն էր առիթը, արձագանքդ համաչափ չէր: Եվ ընդհանրապես, չի կարող լինել այնպիսի առիթ, որին համաչափ կհամարվեին պատասխաններիդ որոշ ձևակերպումները: Ամենը, ինչ անում ես այս երկխոսության շրջանակներում, լիքը այլ անողներ կան բոլոր կողմերից, չարժե խառնվել նրանց անպատվաբեր գործին: Տեսնելով շուրջս կատարվողը՝ մեծ հույսեր չունեմ, որ կհետևես հորդորիս, բայց փորձեմ՝ մի՛ արա...: Առայժմ այսքանը: Հուսամ, աշխատանքային շաբաթվա սկզբին կլսեմ նաև տվյալ հարցում ինձ համար կարևոր գնահատականները Զարուհի Հովհաննիսյանից, Լուսինե Հակոբյանից, Լառա Ահարոնյանից, Հովսեփ Խուրշուդյանից, Նինա Կարապետյանցից: Համարյա բոլոր usual suspects, կարծես, արդեն արտահայտվել են, այնպես որ կսահմանափակվեմ այդքանով»: |