««Նախկիններով» չվախեցնես, Նիկոʹլ, «ներկան» զգում ենք». Բաբկեն Հարությունյան
![]() 696 Երեքշաբթի, 19 մայիսի, 2020 թ., 23:45 «Երևանի պաշտպանության ճակատ» նախաձեռնության համակարգող Բաբկեն Հարությունյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Հերթական անհաջող եթերի ժամանակ Նիկոլը չկարողացավ թաքցնել իր վախերը և ստեղծված անկառավարելի իրավիճակը: Հավանաբար, մեծն մանիպուլյատորը չէր կարող պատկերացնել, որ մեծ փառքից երկու տարի անց շատ-շատերը կսկսեն դատել ոչ թե խոսքով՝ այլ արած գործով, կհավատան, որ Նիկոլը կարող է մասնակից լինել կոռուպցիային, մաքսանենգությանը, պետական փողերի մսխմանը, և որ ամենածանրն է՝ իրենց խաբված և օգտագործված կզգան: Եկավ այդ ժամանակը , և Նիկոլը սկսել է դա գիտակցել, սկսել է գիտակցել նաև, որ իր վարչապետության ժամանակահատվածի վարկանիշն օրօրի անկման նոր ռեկորդներ է սահմանում, իսկ հասունացող առողջապահական և սոցիալական բունտի ժամանակ հատակին գտնվող վարկանիշի պարագայում Նիկոլը հայտնվելու է այնտեղ, որտեղ մի որոշ ժամանակ նստել էր: |