Հունաստանը #COVID_19 կորոնավիրուսի օգնությամբ ազատվում է փախստականներից․ #WSJ
Հունաստանը, օգտվելով ստեղծված իրավիճակից, ազատվում է փախստականներից՝ նրանց արտաքսելով Թուրքիա, գրում է The Wall Street Journal-ը:
Նշվում է, որ Հունաստանի ոստիկանությունը, պատճառաբանելով COVID-19-ի դեմ պայքարը, փախստականներին բռնի արտաքսում է Թուրքիա: Այս մասին են վկայում «Border Violence Observation Network» իրավապաշտպան կազմակերպության տվյալները:
Մարտի վերջից առնվազն 250 փախստական ստիպված է եղել հեռանալ Հունաստանից: Վտարվածների ցանկում են հայտնվել նաև նրանք, ովքեր արդեն դիմել են ապաստան ստանալու համար:
Իրավապաշտպանները կարծում են, որ Թուրքիա արտաքսված փախստականների թիվը հավանաբար ավելի շատ է, քան ներկայացված է զեկույցում: Հունաստանի կառավարության պաշտոնատար անձինք հերքում են նման տեղեկատվությունը: