«Սրանք գիժ են. ծխախոտով լի նոր չվերթ են իրականացրել». Միքայել Մինասյան
![]() 536 Շաբաթ, 23 մայիսի, 2020 թ., 21:15 Վատիկանում ՀՀ նախկին դեսպան, 3-րդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի փեսա Միքայել Մինասյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հրապարակել է իր հերթական տեսանյութը՝ «Ստի վերջը 6»: Տեսանյութին կից Մինասյանը գրել է «Շարունակվող անհերքելի թալանը և ստի կայսրության մեխանիկան»: «Կա փաստ, որ ՀՀ-ում գործում է մաֆիոզ համակարգ: Եվ այն քաշել է Հայաստանը մի այնպիսի խայտառակ համակարգի մեջ, որի պատճառով մենք ուղղակի կրում ենք աներևակայելի պրոբլեմներ: Փաշինյաններն արել են նոր ընտանեկան ժողով իրենց սիրելի օլիգարխ ընտանիքի անդամների հետ և փորձել են հասկանալ, թե բա՝ աֆղանական համակարգը չստացվեց, վորոնեժային համակարգը չստացվեց, բայց փող պետք ա աշխատենք, եկեք նոր բան անենք, եկեք արտահանենք Աբխազիա: Մի քանի օր առաջ Հայաստանից Սոչի չվերթ է մեկնում ծխախոտով լի և փաստաթղթերով նշել են, որ գնում է Աբխազիա, բայց մի դետալ չեն ֆիքսել, որ ՀՀ-ն չի ճանաչել Աբխազիան՝ որպես պետություն: Փոխարենը ստեղծում են դիվանագիտական մի մեծ պրոբլեմ՝ Աբխազիայի կողքը գրում են Վրաստան: Սրանք գիժ են, վրացիները երբ իմանան, իսկ դա ժամանակի հարց է, հարց են տալու՝ դուք որ մեզ մոտ ներմուծում եք, դուք Վրաստանի մաքսայինին ինչ-որ բան տալի՞ս եք»,- ասել է Մ. Մինասյանը: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |