«Պետք չէր նրանից հերոսի կամ հայի հավաքական կերպար կերտել». Կարեն Հովհաննիսյան
![]() 346 Կիրակի, 24 մայիսի, 2020 թ., 16:00 Քրդագետ, ռազմագետ Կարեն Հովհաննիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ես բազմակի անգամ եմ համոզվել, որ սոցիալական ծրագրերն ամենաանշնորհակալ ծրագրերն են։ Մարդիկ սկսում են վրադ մուննաթ գալ, սկսում են սովորել թամբալությանը, ամեն ամիս սպասում են կոնկրետ գումարի։ Մի որոշ ժամանակ անց նեղանում ու վիրավորում են, երբ փորձում ես սնունդ կամ նման որևէ բան ուղարկես, իրենց գումարն է պետք․․․ Պապիկն իր կյանքով ապրում էր ու պետք չէր նրանից հերոսի, կամ հայի հավաքական կերպարի, կամ այլ ինչ որ կերպարի մարմնացում կերտել․․․ Ասել եմ ու կասեմ, որ ավելի լավ է մի դասասենյակ վերանորոգենք, մանկապարտեզի մի խաղասենյակ վերանորոգենք, քան թե որևէ սոցիալական ծրագիր անենք․․․ Թող ինձ ներեն իմ բոլոր այն ընկերները, ովքեր իրենց խղճի ձեռը կրակն են ընկել, և սոցիալական ծրագրեր են անում, բայց փորձեք մեկ ամիս կտրեք ձեր տարած օգնությունները, տեսեք ձեր վրա ինչ շառեր կանեն, ինչեր կխոսեն ձեր մասին, ինչ ա թե մեկ այլի մոտ խղճահարություն արթնացնեն ու իրենց որպես զոհ ներկայացնեն․․․»: |