ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարը պարզաբանում է
![]() 349 Ուրբաթ, 29 մայիսի, 2020 թ., 22:05 ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Սոցիալական ցանցերում հանդիպում են նախարարության կամ նախարարության համակարգում գործող կազմակերպությունների նախկին աշխատակիցների կողմից արված «սուր մեկնաբանությունների» կամ «նախարարությունում տիրող բարքերի բացահայտման» փորձերի: Երբեք դրանց չեմ արձագանքել, բայց ինձ համար առնվազն անհասկանալի է, երբ մեկ տարում 110 ուշացած, ընթացք չտրված, կորած գրություն ունեցող բաժնի աշխատակիցները համարում են, որ լավ են աշխատել ու իրենց նկատմամբ անարդար վերաբերմունք է եղել: Խոսքը տասնյակ երեխաների վերաբերյալ գրությունների մասին է: Ինձ համար նույնքան տարօրինակ է, երբ ամիսներ շարունակ աշխատանքի չներկայացած մարդիկ կամ, որոնց կատարողականի մեջ ամենից հաճախ կրկնվող արտահայտությունը «մասնակցել եմ հանդիպումների»-ն է, համարում են, որ իրենք բարեփոխումների հիմքում են: Այս մարդկանց խորհուրդ կտամ օգտվել առիթից և գոնե մասնավոր դասընթացների մասնակցել մեդիագրագիտության, լեզվի և համակարգչից օգտվելու իրենց իմացությունը բարելավելու համար, ի վերջո, բոլոր բնագավառներում դրանց կարիքը կա, լինի կինո, թատրոն, լրագրություն, թե քաղաքականություն։ |