«Մեր ընտանիքի երազանքն է՝ վերադառնալ մեր բնակարան»․ Աննա Հակոբյան
![]() 427 Ուրբաթ, 29 մայիսի, 2020 թ., 23:45 «Մեր կյանքի ոճը չի փոխվել և չի փոխվի, որովհետև մենք համարում ենք, որ դա մեր հայրիկի ժամանակավոր աշխատանքն է, և մեր ընտանիքը ժամանակավոր հայտնվել է այդ կարգավիճակում: Դա մեզ համար ժամանակավոր փուլ է»,- «Առաջին լրատվական»-ի եթերում ասել է ՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանը: Նրա խոսքով՝ Նիկոլ Փաշինյանի՝ վարչապետ դառնալուց հետո իրենց ընտանիքի կյանքում ոչինչ չի փոխվել: «Երկու տարի շարունակ գոյություն ունի խոսակցություն, որ վերադառնանք մեր նախկին բնակարանը: Ոչ թե պատասխանատվությունից, աշխատանքներից ենք խուսափում, այլ կարոտով ենք հիշում մեր բնակարանը: Ամեն ինչ նույնն է, մեր կյանքում ոչինչ չի փոխվել, ուղղակի ուշադրությունն է շատացել: Ուղղակի գրավում է այն, որ նախկինում դու կարող էիր փակվել քո տանը՝ քո ընտանիքի ներսում և հեռու լինել այլ աչքերից ու մենակ մնալ»,- ասել է Աննա Հակոբյանը: Նշենք, որ մամուլում լուրեր էին տարածվել, որ Փաշինյանները ցանականում են վաճառել «Հայրենիք» կինոթատրոնի դիմաց գտնվող իրենց բնակարանը: Մանրամասները՝ սկզբնաղբյուրում: |