«Ամռանը որևէ ավիաընկերություն չի կարողանալու թռչել Հունաստան, Կիպրոս, Բուլղարիա կամ այլուր». Է. Մարուքյան
![]() 338 Երեքշաբթի, 02 հունիսի, 2020 թ., 20:05 «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Հայաստանում հավաստագրված բոլոր ավիաընկերությունների մուտքն արգելվեց դեպի ԵՄ երկինք Եվրահանձնաժողովի այսօրվա որոշման արդյունքում Հայաստանում հավաստագրված բոլոր ավիաընկերությունները ավելացվել են դեպի ԵՄ երկինք մուտքն արգելող ցուցակում: Այս որոշումը հետևել է Հայաստանի քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի և վեց հայկական ավիափոխադրողների ուսումնասիրությունների արդյունքում: Այսօրվա թարմացումից հետո ընդհանուր առմամբ 96 ավիաընկերության մուտք արգելված է դեպի ԵՄ երկինք: 90 ավիաընկերություն սերտիֆիկացված է 16 նահանգում (Աֆղանստան, Անգոլա (բացառությամբ 2 ավիաընկերության)), Հայաստան, Կոնգո (Բրազավիլ), Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետություն, Ջիբութի, Հասարակածային Գվինեա, Էրիթրեա, Ղրղզստան, Լիբերիա, Լիբիա, Մոլդովա (բաառությամբ 3 ավիաընկերությունի), Նեպալ, Սան Տոմ և Պրինսիպեու, Սիեռա Լեոնե և Սուդան)՝ այդ պետությունների ավիացիոն իշխանությունների կողմից անվտանգության ոչ պատշաճ վերահսկողության պատճառով, 6 անհատական ավիաընկերություններ, որոնք հիմնված են անվտանգության լուրջ թերությունների վրա ՝ Avior Airlines (Venezuela), Blue Wing Airlines (Սուրինամ), Iran Aseman Airlines (Իրան), Իրաքյան ավիաուղիներ (Իրաք), Med-View Airlines (Նիգերիա) և Air Zimbabwe (Զիմբաբվե) . Լրացուցիչ երեք ավիաընկերություններ ենթակա են գործառնական սահմանափակումների և կարող են թռչել միայն ԵՄ հատուկ ինքնաթիռների տեսակներով ՝ Air Service Comores (Կոմոր), Iran Air (Իրան) և Air Koryo (Հյուսիսային Կորեա): Ի դեպ, թռիչքների այս արգելքը վերաբերում է նաև չարթերային թռիչքներին, այսինքն՝ ամռանը որևէ ավիաընկերություն, եթե գրանցված է Հայաստանում, չի կարողանալու թռչել Հունաստան, Կիպրոս, Բուլղարիա կամ այլուր. Նրա մուտքը եվրոպական որևէ տարածք արգելված է: Հոդվածի և ԵՄ համապատասխան կայքի հղումը մեկնաբանություններում»։ |