«Շուտով Ստեփանակերտն է համավարակի էպիկենտրոնը դառնալու»․ Տիգրան Գրիգորյանի հորդորն ԱՀ ղեկավարությանը
![]() 3877 Հինգշաբթի, 04 հունիսի, 2020 թ., 04:40 Արցախի «Ազգային վերածնունդ» կուսակցության անդամ Տիգրան Գրիգորյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Արցախի իշխանություններն էլ են համավարակի դեմ պայքարում հույսը դրել քաղաքացիների ինքնագիտակցության ու պատասխանատվության վրա: Կարծում եմ՝ Հայաստանի օրինակը ցույց պիտի տար, որ դա անհույս և անհեռատես քաղաքականություն է: Վրաստանի փորձն ավելի ուսուցանելի է: Քանի դեռ վարակվածների քանակն այդքան մեծ չէ և տարածումը դեռևս հնարավոր է վերահսկել, պետք է խիստ միջոցներ ձեռնարկել: Սահմանափակել քաղաքացիների ազատ տեղաշարժը Ստեփանակերտում և այլ խոշոր բնակավայրերում, փակել սրճարանները և ժամանցի այլ վայրերը: Սահմանված կանոնները խախտելու համար լուրջ տուգանքներ սահմանել և անխտիր բոլոր խախտողներին տուգանել: Վերածննդի հրապարակում երեկոյան ասեղ քցելու տեղ չի լինում: Եթե այս մինիմալ քայլերը չձեռնարկվեն, շուտով Ստեփանակերտն է համավարակի էպիկենտրոնը դառնալու: Գոնե այս հարցում պոպուլիզմը մի կողմ դրեք»: |