«Տուկի թելով քաղաքական հետագիծ չեն թողնում»․ Դավիթ Գևորգյան
![]() 335 Շաբաթ, 06 հունիսի, 2020 թ., 16:00 Արագածոտնի մարզպետ Դավիթ Գևորգյանը սոցկայքի իր էջում գրել է․ «Իսկապես, համավարակով պայմանավորված իրավիճակը կարելի է նմանեցնել պատերազմականին, ու այսպիսի իրավիճակում ներքաղաքական՝ իրականում անձնական ու խմբակային շահերի համար մղվող պայքարը դավաճանություն է: Այդպես էլ պետք է լիներ վաղ, թե ուշ: - ավազակապետական համակարգը փոխարինվել է օրինական, լեգիտիմ՝ ժողովրդի քվեով ձևավորված իշխանությամբ - տարբեր հասցեներում իրար հետ պայմանավորվելու, իրար մեջ փայեր կիսելու փոխարեն պայմանավորվելու միայն մեկ սուբյեկտ կա՝ ժողովուրդը … ու կիսել չկա, փայեր չկան … - բամփելու ու բամփվելու խաղի կանոնները փոխարինվել են օրենքի առաջ հավասարությամբ - ուժեղ լինելը արդեն սեփական կենդանաբանական այգիդ չէ, վանդակներում փակված առյուծները ու թիկնազորդ չեն, այլ ժողովրդիդ սերը ու փոխադարձ հարգանքը: Տուկի թելով քաղաքական հետագիծ չեն թողնում: Թողածդ էլ տուկի թելի կյանք է ունենում … Դիմադրելը անիմաստ է. օրենքի առաջ բոլորը պատասխան են տալու ամեն ինչի համար: Թալանված, գողացված ամեն դրամը վերադարձվելու է: Ամեն ինչ լավ է լինելու...»։ |