Ոստիկաններն ասֆալտին են փռել Սամվել Ալեքսանյանի եղբորորդուն
![]() 701 Երկուշաբթի, 08 հունիսի, 2020 թ., 21:27 Երեկ գիշերը միջադեպ է տեղի ունեցել գործարար Սամվել Ալեքսանյանի եղբոր որդու՝ Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի նախկին թաղապետ Արտակ Ալեքսանյանի և ոստիկանության աշխատակիցների միջև, որի արդյունքում ոստիկանները ուժ են կիրառել Արտակ Ալեքսանյանի և նրա հետ եղած անձանց նկատմամբ, գրում է Hraparak-ը: Պատճառը եղել է պարետատան կանոններին և ոստիկանի պահանջին չենթարկվելը: Նշված օրը Արտակը իր ընկերոջ՝ ՔՊ-ական Ռոման Մուրադյանի հետ, որը մարզիկ է, և հայտնի է որպես Նորագյուղցի Ռոման, նստած են եղել Աբովյան փողոցում գտնվող «Կոնգ» ժամանցի օբյեկտում: Ոստիկանությունից հաստատեցին եղելությունը՝ միջադեպի վերաբերյալ տալով հետևյալ պարզաբանումը. «Հունիսի լույս 8-ի գիշերը ոստիկանության ծառայողներն ուժեղացված ստուգայցեր են կատարել մայրաքաղաքում գործող ակումբներ, որոնց գործունեությունը, արտակարգ դրությամբ պայմանավորված, ժամանակավորապես արգելվում է: Նշված ծառայության ընթացքում Աբովյան փողոցի ակումբերից մեկի հաճախորդները, անհարգալից վերաբերմունք դրսևորելով հասարակության նկատմամբ, խոչընդոտել են ոստիկանների աշխատանքին, հնչեցրել են հայհոյանքներ, չեն ենթարկվել ոստիկանների օրինական պահանջներին և բռնություն են գործադրել ոստիկանության ծառայողների նկատմամբ։ |