ՄԻՊ-ը՝ բժշկական օգնության ուշացման պատճառով մահվան երկու դեպքի մասին
Երեքշաբթի, 09 հունիսի, 2020 թ., 12:00
ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն այսօր Ազգային ժողովում անդրադարձավ վարչապետի հայտարարությանը, երբ բժշկական օգնության ուշացման պատճառով երկու մարդ էր մահացել կորոնավիրուսից։
ԱԺ մարդու իրավունքների և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանի հարցին, թե քրգործ կհարուցվի՞՝ պարզելու համար մեղավորներին, Թաթոյանն ասաց. «Որպեսզի քրեական վարույթ հարուցելու հարցը լուծվի, անհրաժեշտ է հասկանալ, թե կոնկրետ գործի հանգամանքները, այս կամ այն դեպքն ի՞նչ պատճառով է եղել: Մենք հիմա սպասում ենք գրությամբ այդ հարցը բարձրացնելուն: Սպասում ենք նաև պարզաբանումների, որպեսզի մոնիթորինգի միջոցով հասկանանք մեր հետագա գործողությունները: Այս պահին իմ կողմից ժամանակավրեպ կլինի քրեական վարույթի մասին խոսելը և իրավասության ծավալի առումով առնվազն ճիշտ չի լինի, որպեսզի ես հիմա կանխակալ գնահատականներ հնչեցնեմ»: