ՊԵԿ նախագահը՝ բանակում չծառայելու և Միքայել Մինասյանի գործի մասին
![]() 240 Հինգշաբթի, 11 հունիսի, 2020 թ., 14:40 «Ո՛չ, ես բանակում չեմ ծառայել։ Ժամանակին, երբ եղել եմ զինապարտ, ընտանեկան պայմաններից ելնելով, օրենքով ստացել եմ տարկետում, սակայն զինապարտ եմ, ընդգրկված եմ պահեստազորում»,- այս մասին այսօր՝ հունիսի 11-ին, կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՊԵԿ նախագահ Էդվարդ Հովհաննիսյանը։ Անդրադառնալով Վատիկանում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանի գործին՝ պաշտոնյան ասաց․ «Տվյալ քրգործի հետ կապված թույլատրելիի շրջանակում պարբերաբար տարածվում է տեղեկատվություն։ Առաջարկում եմ բավարարվել այդ ծավալով․․․ Ինչ վերաբերում է Վերաքննիչ դատարանի որոշմանը, դեռ չենք ստացել օրինակը, հետևաբար հետագա գործողություններին անդրադառնալը վաղ է»։ Ավելի վաղ Հովհաննիսյանը հայտնել էր, որ ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանն իր ընկերն է, սակայն ՊԵԿ նախագահ նշանակվելու հարցում նա որևէ դերակատարություն չի ունեցել։ |