«26 նոր հաստատված և մահվան 1 դեպք՝ Գեղարքունիքի մարզում». Գնել Սանոսյան
![]() 277 Ուրբաթ, 12 հունիսի, 2020 թ., 20:35 Գեղարքունիքի մարզպետ Գնել Սանոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Հունիսի 12-ի դրությամբ Գեղարքունիքի մարզում հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 26 նոր դեպք, ևւս 12 հոգի առողջացել է, արձանագրվել մահվան 1 նոր դեպք։ Մահվան դեպքի վերաբերյալ հայտնում ենք, որ պացիենտը եղել է 69 տարեկան կին: Ունեցել է ուղեկցող քրոնիկական հիվանդություններ։ Մեծ Մասրիկ*, Զոլաքար*, Ծովազարդ*, Ծովակ*, Ծակքար*, Աստղաձոր*, Գանձակ* եւ Վարդենիկ* համայնքներում վերջին շրջանում նոր դեպքեր չեն գրանցվել, իսկ բոլոր պացիենտներն ապաքինվել են։ Գեղարքունիքի մարզի հարգելի բնակիչներ, իմ խնդրանք հորդորն է ձեզ՝ ոչ մի պարագայում չթուլացնել զգոնությունը, սոցիալական բարձր պատասխանատվություն դրսևորել, հետևել հակահամաճարակային կանոններին, կրել դիմակ, խուսափել մարդկային կուտակումներից և շփումների ժամանակ պահպանել ֆիզիկական հեռավորություն»: |