Նախագահի շնորհավորանքը բուժաշխատողների օրվա առթիվ
![]() 1095 Կիրակի, 21 հունիսի, 2020 թ., 10:50 ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորել է բուժաշխատողներին. «Սիրելի՛ բուժաշխատողներ, Շնորհավորում եմ ձեր մասնագիտական տոնի՝ Բուժաշխատողի օրվա առթիվ։ Այսօր ձեր մասնագիտական տոնն է, բայց նաև՝ մեր շնորհակալության օրը։ Ես միանում եմ ձեր հասցեին հնչող երախտագիտության բոլոր խոսքերին և ասում. Շնորհակալությո՛ւն, բուժքույր ու բուժեղբայր, Շնորհակալությո՛ւն, մայրապետ ու սանիտար, Շնորհակալությո՛ւն, շտապօգնության վարորդ և տեխնիկական աշխատակիցներ, Շնորհակալությո՛ւն, ապագա բժիշկ, որ ուսումդ ժամանակավոր փոխարինել ես քո ապագա տնով՝ հիվանդանոցով․․․ Շնորհակալություն, բուժհիմնարկների ղեկավարներ: Շնորհակալությո՛ւն բոլորիդ։ Որևէ գնահատական չի կարող համարժեք լինել այն ամենին, ինչ դուք անում եք հատկապես այս օրերին։ Համավարակի հետևանքով ստեղծված համաշխարհային խառնաշփոթի մեջ կա մի անձեռնմխելի արժեք։ Դա հարգանքն ու խոնարհումն է ձեր առջև, սիրելի՛ բուժաշխատողներ»։ |