«2016թ. Արցախը ոչ միայն ՀՕՊ խնդիրներ ուներ, այլև դիրքերի մեծ մասն ապահովված չէին տեսադիտարկման սարքերով». Հայկ Խանումյան
![]() 393 Կիրակի, 21 հունիսի, 2020 թ., 14:40 Արցախի «Ազգային վերածնունդ» կուսակցության նախագահ Հայկ Խանումյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «2016թ. Արցախը ոչ միայն ՀՕՊ խնդիրներ ուներ, այլև դիրքերի մեծ մասն ապահովված չէին տեսադիտարկման սարքերով: Այս հարցը բազմիցս բարձրացվել էր 2016-ից էլ առաջ, այդ թվում ԱԺ հանձնաժողովի փակ քննարկումների ժամանակ: Բոլոր դիրքերը տեսախցիկներով զինելու առաջարկներին պատասխանում էին, թե գումար չկա, թանկ հաճույք է: Բայց 2016թ. ապրիլից ամիսներ անց պետական մասնակցությամբ հիմնադրամից Սերժ Սարգսյանի փեսայի չաշխատող հանքը գնելու համար մոտ երեք միլիարդ դրամ է հատկացվում: Այդ ժամանակ Արցախի վարչապետն ու հիմնադրամի խորհրդի նախագահն Արայիկ Հարությունյանն էր: Հ. Գ. Սա մի փոքր հիշեցում էր տարբեր անբարոյականների մասին»: |