«Այս պահին անցումային փուլ պետք չէ». Լիլիթ Մակունցը` Վենետիկի հանձնաժողովի կարծիքի մասին
![]() 360 Երկուշաբթի, 22 հունիսի, 2020 թ., 15:30 ««Իմ քայլը» խմբակցությունը կարծում է՝ Սահմանադրական դատարանում փոփոխություններ անելու համար այս պահին անցումային փուլ պետք չէ»,- լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը՝ անդրադառնալով Վենետիկի հանձնաժողովի եզրակացությանը։ Հարցին, թե «եղե՞լ է խմբակցության միասնական պարտադրված որոշում, որ բոլորը կողմ քվեարկեն սահմանադրական փոփոխությունների նախագծին: Չե՞ն եղել պատգամավորներ, ովքեր վախեցել են հետագայում հնարավոր քրեական պատասխանատվությունից», պատգամավորը պատասխանեց. «Ձեր վկայակոչած անձինք, ովքեր խոսում են պատգամավորների քվեարկության և իրենց գործունեության ընթացքում արտահայտած կարծիքների համար պատասխանատվության մասին, հուսամ իրավաբաններ չեն, որովհետև նույնիսկ ոչ իրավաբանները գիտեն, որ ԱԺ պատգամավորն իր գործունեության ընթացքում արտահայտած կարծիքի և քվեարկությունների համար որևէ պատասխանատվության չի ենթարկվում: Իսկ միասնականության վերաբերյալ պատկերը ցուցադրում է «Իմ քայլը» խմբակցության կատարած քվեարկությունը»: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |