«Մոսկվայի իմ աղբյուրները հստակ օրերով նշել էին՝ Հայաստանում պատրաստվում է հեղաշրջում». Արա Պապյան
![]() 371 Երեքշաբթի, 23 հունիսի, 2020 թ., 01:00 Նախկինները թեև հանցագործներ էին, բաց ապուշ չէին: Նրանց հնարավոր չէ դատել իրենց ստեղծած օրենքներով: Նույն կերպ նացիստներին կամ երիտթուրքերին անհնար էր դատել նրանց ստեղծած օրենքներով, Armdaily-ի եթերում ասաց դիվանագետ Արա Պապյանը: Նա անդրադարձավ նաև Փաշինյանի՝ Մոսկվա այցը չեղարկելուն: «Մոսկվայի իմ աղբյուրները հստակ օրերով նշել էին՝ Հայաստանում պատրաստվում է հեղաշրջում: Մայիսի 9-ից հունիսի 6-ն ընկած ժամանակաշրջանում՝ շքերթի հետ կապված, երբ ակնկալվում էր Փաշինյանի այցը Մոսկվա, Հայաստանում պիտի լիներ հեղաշրջում: Ու պատահական չէին այս ազատ արձակումները և այլն: Էն պահին, երբ ռուսները որպես կարգախոս որդեգրեցին՝ «Хотим как в Армении», այդ պահից Փաշինյանի նկատմամբ Պուտինի վերաբերմունքն ամրագրվեց ու առ այսօր մնում է անփոփոխ»,- ասաց Պապյանը: Առավել մանրամասն՝ տեսանյութում: |