Գևորգ Բաղդասարյանը՝ ՍԴ հուլիսի 7-ի նիստի մասին
![]() 302 Երեքշաբթի, 23 հունիսի, 2020 թ., 14:05 Ռ․ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատական նիստից հետո, որը հետաձգվեց Յուրի Խաչատուրովի պաշտպանի բացակայության պատճառով, դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում անդրադարձել է նաև ՍԴ հուլիսի 7-ին նախատեսված նիստին: Հարցին՝ հնարավոր համարո՞ւմ եք, որ Սահմանադրական դատարանի որոշման արդյունքում մեղադրանքի հոդվածը հակասահմանադրական ճանաչվի, դատախազն ասել է․ «Հակասահմանադրական դրույթ չկա, կանխատեսումներ անել չեմ կարող, բայց ՍԴ-ն այդպիսի դիրքորոշում արտահայտելու հիմքեր չունի, այդպիսի հիմքեր չեն ստացվել նաև ՄԻԵԴ-ի և Վենետիկի հանձնաժողովների խորհրդատվական կարծիքներից․․․ Որպես իրավաբան՝ ՍԴ-ից ակնկալում եմ մասնագիտական մոտեցում»։ Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ Սահմանադրական դատարանը Հայաստանի երկրորդ նախագահ, սահմանադրական կարգը տապալելու և առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու մեջ մեղադրվող Ռոբերտ Քոչարյանի ՍԴ դիմումի հիման դրա՝ 300.1 հոդվածի՝ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցի քննությունը կսկսի հուլիսի 7-ին: |