«Էդ ի՞նչ մի սենսացիա էր ու ձեռքբերում». Գարեգին Միսկարյան
![]() 255 Երեքշաբթի, 23 հունիսի, 2020 թ., 19:40 «Քաղաքացու որոշում» սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության անդամ Գարեգին Միսկարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Նիկոլն ասում է ապրիլին բոլորին տուն էինք ուղարկել և 74000 մարդ (թվերը մոտավոր են) գործազուրկ էին, սակայն մայիսին թույլ տվեցինք աշխատել ու 50000-ը վերադարձան աշխատանքի և դա մեծ ձեռքբերում է։ Էնքան մեծ ձեռքբերում, որ մարդը լայվ է մտնում ու իր ու մեր կյանքից 10 րոպե ծախսում էդ աշխարհացունց լուրը ժողովրդին բաշխելու վրա։ էն, որ վարսավիրը վերադարձել է իր աշխատանքին, դա համարվում է ձեռքբերում։ Ձեռքբերում...: Չգիտեմ, իրոք չգիտեմ, ոնց են էս մարդուն համոզում, որ դա ձեռքբերում է։ Ու էնպես են համոզում, որ ինքն էլ սկսում է մեզ համոզել։ Կամ իրեն չեն համոզում, ուղղակի ինքը որոշում է, որ սա լավ առիթ է լապշա կախելու։ Հետաքրքիր է՝ ինչ էր անելու էդ վարսավիրը, բացի էն, որ կարանտինը մեղմացնելուց հետո պիտի կտրեր երկու ամիս տանը մնացած ժողովրդի մազերը։ Այ, սրա համար չեմ ուզում մտնել էս անտեր «Ֆեյսբուք»-ը։ Տասը րոպե նայելու վրա ծախսեցի, տասը րոպե էլ էս անիմաստ տեքստի, որը ոչ մեկին ոչինչ չի տալու, բացի ինձ պիցայակեր հռչակելու դառը փորձերը։ |