«Ի գիտություն ՍԴ որոշումները չկարդացող ՀՀԿ-ի և թվաբանություն չիմացող ԲՀԿ-ի». Դանիել Իոաննիսյան
![]() 273 Ուրբաթ, 26 հունիսի, 2020 թ., 09:15 «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ հիմնադիր, ծրագրերի համակարգող, Հանրային խորհրդի անդամ Դանիել Իոաննիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ի գիտություն ՍԴ որոշումները չկարդացող ՀՀԿ-ի և թվաբանություն չիմացող ԲՀԿ-ի. 1. Պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն մեկ հինգերորդը դա 27-ն է: 26-ը դա 132-ի 1/5-րդ մասից քիչ է: - Տես թվաբանության 4-րդ դասարանի դասագիրքը: 2. «Սահմանադրական դատարանն անհրաժեշտ է համարում նշել նաև, որ ոչ միայն դատարանները, այլև առանձին սահմանադրական այլ մարմիններ, որոնց գործառույթները և լիազորությունների շրջանակը սահմանվում են բացառապես Սահմանադրությամբ, օրինակ՝ Ազգային ժողովը, անկախ նրանց գործունեությունը կանոնակարգող սահմանադրական կամ այլ օրենքների առկայության փաստից, պարտավոր են իրենց գործունեության մեջ մեկնաբանել և կիրառել Սահմանադրությունը»,- տե՛ս Սահմանադրական դատարանի 2019 թվականի ՍԴԱՈ-7 որոշուման 5-րդ կետը»: |