«Արդա՞ր է, որ 1 տարի աշխատավարձ եք ստացել, բայց Ձեր պարտականությունները չեք կատարել». լրագրողը՝ Վահե Գրիգորյանին
![]() 270 Ուրբաթ, 26 հունիսի, 2020 թ., 10:15 ՍԴ դատավոր Վահե Գրիգորյանն այսօր լրագրողների հետ զրույցում անդրադարձավ մամուլում շրջանառվող այն տեղեկություններին, թե ինքը չի ներկայացել աշխատանքի, սակայն օգտվել է ՍԴ դատավորի համար սահմանված բոլոր լիազորություններից: Գրիգորյանը հայտնեց, որ ընդհանուր առմամբ ներկայացել է աշխատանքի, սակայն վերջին ժամանակներս, նրա խոսքով, «ավելի շատ չի եկել, քան եկել է»: «Ես իմ աշխատանքային պարտականությունները չեմ կարողացել իրականացնել, քանի որ ՍԴ կազմի սահմանադրականությունը լրջորեն հարցականի տակ էր, այդ կազմով նա չի կարող լինել և հանդիսանալ ՀՀ Սահմանադրական դատարանը»,- ասաց նա: Հարցին, թե արդարացի համարո՞ւմ է, որ մեկ տարի աշխատավարձ է ստացել, սակայն իր պարտականությունները չի կատարել, պատասխանեց. «Ես չեմ կատարել իմ պարտականությունները ո՛չ իմ մեղքով և ո՛չ իմ պատճառով: Որպես դատավոր՝ իմ աշխատավարձը ապրուստի միակ միջոցս է, եթե ես հրաժարվեմ այդ ապրուստի միջոցից, դուք՝ որպես ՀՀ քաղաքացի, որքանո՞վ ձեզ վստահ ու ապահով կզգաք՝ մտածելով, թե ինչո՞վ է ապրում այս դատավորը: Ուրիշ ի՞նչ եկամուտներով պիտի ապրեմ, մտածե՞լ եք այդ մասին»: |