«Վարկային տոկոսները խեղդում են մարդկանց». Արման Աբովյան
![]() 274 Երեքշաբթի, 30 հունիսի, 2020 թ., 02:05 ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արման Աբովյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Չէ՛, ես ուղղակի հրաժարվում եմ հասկանալ կառավարության քայլերի տրամաբանությունը, ավելի ճիշտ տրամաբանության իսպառ բացակայությունը: Սա արդեն աբսուրդ չի, սա ձեռառնելիք է մի ողջ ժողովրդի։ Կորոնավիրուսը շարունակում է երկրում կատաղի մոլեգնել, իսկ իշխանությունն զբաղված է անկապ, անիմաստ և զավեշտալի փիարով։ Մի կողմից, կրկին վարչապետը մեղադրում է ժողովրդին, որ դիմակ չի կրում և երկրի խնդիրները հենց մարդկանց երեսից են առաջանում, Առողջապահության նախարարը, իր գործը թողած, սովորեցնում է մարդկանց՝ ինչպես ձեռքերը լվանալ, իսկ մնացած իշխանական թևը լծված է գույքահարկի խայտառակ օրենքի արդարացման գործընթացին, և իհարկե, պետական ամբողջ համակարգը մի մարդու պես փորձում է ահաբեկել և վախեցնել ընդդիմադիրներին և առհասարակ, բոլոր նրանց, ովքեր հրաժարվում են հոտնկայս ծափահարել իշխանության աբսուրդին։ Վարկային տոկոսները խեղդում են մարդկանց, համատարած գործազրկությունը համավարակից ոչ պակաս մարդկանց կանգնեցնում է գոյատևելու խնդրի առջև, փոքր և միջին բիզնեսը չգիտի արդեն, թե ո՞ր ծակը մտնի, որ փրկվի հարկերից և վարկերից, արտագնա աշխատանքով զբաղվողները համալրել են գործազուրկների բանակը... Էլ ո՞ր մեկն ասեմ։ Այս ամենի մեջ է՞լ է ժողովուրդը մեղավոր... Դուք հասկանո՞ւմ եք՝ ուր ենք հասել արդեն»: |