«Մենք դա ընդունում ենք՝ որպես դաժան ինքնախոստովանություն». Անի Սամսոնյան
![]() 234 Ուրբաթ, 03 հուլիսի, 2020 թ., 00:25 ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Անի Սամսոնյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Տարակուսելի ինքնախոստովանություն Այսօր իմացա, որ իշխանության պատգամավորները գանգատվել են այն փաստից, որ «Լուսավոր Հայաստան» և «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունները նախաձեռնել են քննիչ հանձնաժողովի ստեղծում համավարակի դեմ պայքարի միջոցառումների արդյունավետությունը պարզելու նպատակով: Մասնավորապես, նրանք նշել են, որ սխալ է համավարակի ընթացքում նման նախաձեռնությամբ հանդես գալը: Ուզում եմ մեր գործընկերներին հիշեցնել, որ հանձնաժողովն իր աշխատանքները կարող է սկսել միայն սեպտեմբերին: Եթե դուք համոզված եք, որ սեպտեմբերին համավարակի ճգնաժամը հաղթահարված չի լինելու, ապա մենք դա ընդունում ենք որպես դաժան ինքնախոստովանություն, որ դուք ունակ չեք հաղթահարելու ճգնաժամը ո՛չ հիմա, ո՛չ էլ առաջիկայում»: |