«Նոր Սահմանադրություն է պետք». Արթուր Սաքունց
![]() 217 Կիրակի, 05 հուլիսի, 2020 թ., 16:25 Իրավապաշտպան Արթուր Սաքունցը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Վերջապես։ Այո՛, իշխանությունների տարանջատման և փոխզսպման, արդյունավետ հակակշիռների մեխանիզմն ապահովող, հանրային լայն մասնակցությամբ և վստահության քվե ստացած սահմանադրությունը կարող է լինել բաց, թափանցիկ և հաշվետու կառավարման երաշխիքը, որը կապահովի սահմանադրության նկատմամբ հանրային վստահությունը։ Այո՛, ժողովրդավարական, իրավական սոցիալական և դրանց հիման վրա ինքնիշխան պետության կառավարման համար նոր Սահմանադրություն է պետք։ Պետության զավթումը երաշխավորող Սահմանադրությունը պետք է նետել պատմական արխիվ։ Եվ ամեն ջանք, գիտելիք ու կարողություն կներդնենք այս գլխավոր և որոշիչ նշանակություն ունեցող խնդրի լուծման համար։ Սահմանադրությունն այսպիսով կենսական նշանակություն ունեցող և ոչ թե կեղծ օրակարգային հարց է Հայաստանում»։ |