«Ադրբեջանում «խեղդված» զինծառայողի դագաղը բացել են, գլխին եղել է հրազենային վնասվածք». Կարեն Հովհաննիսյան
Շաբաթ, 11 հուլիսի, 2020 թ., 23:30
Թուրքագետ, քրդագետ Կարեն Հովհաննիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ադրբեջանական բանակի կորուստները պաշտոնապես հայտարարվում են որպես ինքնասպանություն, կամ դժբախտ պատահար, վերջին դեպքը դրա վառ ապացույցն է։ Երբ 20-ամյա զինծառայողի ծնողներին հայտնել էին, որ իրենց որդին խեղդվել է գետում։ Ծնողներին դին հանձնելուց հետո, հարազատները ոշում են բացել դագաղ և հայտնաբերում, որ սահմանապահ ուժերում ծառայող Ֆարդի Յարալիևը, ում մնացել էր երեք ամիս ծառայության, գլխի շրջանում ունի հրազենային վիրավորում։
Զոհված զինծառայողների ծնողները, հարազատները, համագյուղացիները թաղումը վերածել են բողոքի, եղել է բախում սահմանապահ զորքերից թաղմանը ժամանած սպաների և գյուղացիների միջև։
«Ինչո՞ւ չեն զոհվում պատգամավորների, նախարարների և ձեր երեխաները, ինչո՞ւ են միայն զոհվում մեր երեխաները»,- այսպիսի հարցադրումներով հարձակվել են զինվորականների վրա»: