«2020-ի ռազմավարությունում կան խիստ անընդունելի դրույթներ». Գևորգ Գալստյան
![]() 289 Շաբաթ, 11 հուլիսի, 2020 թ., 21:40 Քաղաքագետ, «Ազգային-Ժողովրդավարական Բևեռ»-ի մասնակից Գևորգ Գալստյանը ֆեյսբուքյան էջում գրել է. ««ՀՀ ազգային անվտանգության ռազմավարություն» (2020թ.) կոչվող փաստաթուղթը կազմված է «ազգային» և «արժեք» հասկացությունների թյուրընկալման ոգով: «փաստաթղթում» որպես ազգային արժեքներ, նպատակներ, առաջնահերթություններ, շահեր և այլ, ներկայացված երևույթներն ու դրույթները, մեծամասամբ, զուրկ են ազգի հարատևումը, անվտանգությունը և զարգացումը ապահովելու անհրաժեշտ ներուժից: Ցավալի է, որ ազգային անվտանգության համատեքստում հպանցիկ է անդրադարձ կատարվել այնպիսի հատկանշական և առանցքային արժեքների ինչպիսիք են՝ ազգային ինքնություն, ազգային տնտեսություն (հիշատակվում է մեկ անգամ, այն էլ միջազգային շուկայում մրցակցելու համատեքստում, սակայն ինչպես կարելի է խոսել մի բանի մրցունակության մասին, որը գոյություն չունի) ազգային պետություն և այլն: Այդ 40 էջանոց գրքույկում ամենախոսուն և ուշադրության արժանի տողերը հետևյալն են՝ «Բաբելոնն է եղել մեր ախոյանը՝ տե՛ս– Վահան Տերյան»: |