«Մեր երկրում կա վասակյան խումբ, Ալիևն ընկավ այդ դավաճան հայվանների խելքին ու քաշվավ». Գագիկ Մելքոնյան
![]() 293 Շաբաթ, 18 հուլիսի, 2020 թ., 00:45 «Մեր տղաների գործողությունները գերազանց էին, մեր հակահետախուզությունը փայլուն կերպով է աշխատել: Վերջին օրերին մեր բանակը, ի պատասխան հակառակորդի սադրանքի, ցույց տվեց իր ուժը, կարողությունն ու մարտունակությունը, ցույց տվեց, որ մենք պատրաստ ենք նույնիսկ լայնածավալ պատերազմի, և մեր հակառակորդը դա զգաց ու մինչև հիմա շոկի մեջ է»,- «Առաջին լրատվական»-ի եթերում ասել է պաշտպանության նախկին փոխնախարար, գեներալ-լեյտենանտ Գագիկ Մելքոնյանը՝ նշելով, որ հակառակորդը միանգամից չի դադարեցնի կրակը, կշարունակեն կրակել անգամ իրենք իրենց «դուխ» տալու համար: Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանը, հարձակվելով Հայաստանի վրա, հարձակվել է ՀԱՊԿ-ի վրա. «Դա հիմարություն էր: Ադրբեջանը պետք է խելացի ձևով նստի խաղաղ բանակցությունների, և մենք խաղաղության դիմաց ոչինչ չենք տալու, հակառակը՝ պահանջելու ենք…»,- ընդգծել է Գագիկ Մելքոնյանը: Մանրամասները՝ սկզբնաղբյուրում: |