Կիրակի, 19 հուլիսի, 2020 թ., 20:10
Պատմաբան Ռուբեն Շուխյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Մենք դա գիտենք պատմությունից
Որքան էլ, որ զարմանալի դա հիմա հնչի՝ Մարգոյի հոխորտանքները բնավ էլ անակնկալ չեն: Հիմար չենք, լավ էլ հասկանում ենք, որ բոլոր այդ սպառնալիքներն ուղղված են հենց մեզ՝ հայաստանցիներիս, այլ ոչ թե, ինչպես ինքն է ասում, Հայաստանի ղեկավարությանը: Վերոնշված գրչակը տվյալ պահին ներկայացնում է «յան»-ով վերջացող ազգանուններ ունեցող ռուսաստանցի կայսերապաշտերի մի ողջ բանակ, որոնք ամեն ինչի պատրաստ են գնալ, միայն թե իրականացվի իրենց ծերացող կնքահոր փափագը՝ ԽՍՀՄ-2-ի վերականգնումը:
Ցանկացած ռուս կայսերապաշտ (կապ չունի, թե ինչպիսին է նրա ազգանվան վերջավորությունը) մոլեռանդորեն դեմ է հետսովետական երկրների ազատ, անկախ և ինքնիշխան գոյությանը: Դա է իրենց գերագույն նպատակը՝ հիմնականում զուտ իրենց նյութական շահի պարզունակ հաշվարկների վրա հիմնված: Հայաստանը, Վրաստանը, Ուկրաինան, Բելառուսը և այլն՝ նրանց համար ուղղակի սովորական տարածքներ են, իսկ այդ երկրներում ապրող ազգերը՝ մանրադրամ, որոնք պետք է մատաղ արվեն իրենց պատրոնի գաղափարն իրագործելու համար, կամ ժամանակ շահելով՝ ընդամենն այդ գաղափարի իբր առաջընթացի կեղծ ֆոն ստեղծելու համար:
Մարգոն չի էլ թաքցնում, թե ինքն ով է: Նա ասում է. «Իմ նվիրական հայրենիքը Ռուսաստանն է՝ ազնվաբարո ու մեծահոգի»: Հետո հավելում. «Ռուսաստանը հիմա լիարժեք բարոյական իրավունք ունի թքել ձեր վրա և ոտնատակ տալ ձեզ»: Ցավոք, մենք այդ բոլորը հրաշալի գիտենք պատմությունից, Ռուսաստանի այդ «մեծահոգության» դասերը մենք վաղուց ենք անցել: Այդպես եղավ 1915-ին, երբ 1-ին աշխարհամարտի ամենավճռական ճակատամարտերի պահին ռուսական զորքը հետ քաշվեց ռազմաճակատից և թուրքերը կարողացան իրականացնել խաբված հայ ազգաբնակչության ցեղասպանությունը: Այդպես եղավ 1917-ին, երբ նորից ռուսական զորքերը լքեցին ճակատը, բայց մեր հերոսական պայքարի արդյունքում 1918-ի մայիսին ձեռք բերվեց Հայաստանի անկախությունը: Այդպես եղավ 1920-ին, երբ կաշին փոխած Ռուսաստանը վերադարձավ և օկուպացրեց մեր նորանկախ Հայրենիքը:
Այնպես որ՝ այդ բոլոր ասածները մեզ համար բնավ էլ նորություն չեն, դուք ուղղակի ուզում եք ևս մեկ անգամ դա կրկնել Հայաստանում, բայց այլևս չի ստացվելու: Մեր պատասխանը միայն մեկն է՝ հանգիստ թողեք մեզ և մի խառնվեք մեր ներքին գործերին, դուք ոչ մի բարոյական իրավունք չունեք խոսել ազատ, անկախ և ինքնիշխան Հայաստանի մասին, նամանավանդ՝ անունից»: