«Որոշեցինք, որ ադրբեջանցիների ակցիան պիտի տապալենք». Ստրասբուրգում հայ համայնքը միասնության ակցիա է իրականացրել
![]() 983 Երկուշաբթի, 20 հուլիսի, 2020 թ., 23:25 Ֆրանսիայի Ստրասբուրգ քաղաքի հայ համայնքն այսօր միասնության ցույց է իրականացրել՝ ի պաշտպանություն հայ-ադրբեջանական սահմանին կռվող հայ զինվորի: MAMUL.am-ին հաջողվել է կապ հաստատել ակցիայի կազմակերպիչների հետ. «Մենք նախապես մտադրություն չունեինք Ադրբեջանի հյուպատոսության շենքի դիմաց ցույց անելու, քանի որ մենք հաղթողի դերում ենք։ Ստրասբուրգի գլխավոր փողոցներից մեկը մի քանի ժամ փակ է մնացել: Շուրջ 2 ժամ հայկական կողմը երգել է, պարել, կոչեր հնչեցրել, մինչև որ ադրբեջանցիները հոգնել են ու հեռացել՝ չհասնելով իրենց նպատակին: «Մեր ներկայացուցչության շենքի մոտից մինչև ադրբեջանցիները մոտ 300 մետր բաժանում էր, ու թեև հակացույց անելու թույլտվություն չունեինք և ոստիկանությունը շատ հանգիստ կարող էր մեզ ցրել, բայց նման քայլի չգնաց: Հենց դա էր մեր հաղթանակի էությունը՝ չունենալով ցույցի թույլտվություն՝ չեզոքացնել ադրբեջանցիների ցույցը: Ստրասբուրգի հայ համայնքի և ոստիկանության մեջ մեծ հարգանք կա, իրենք մեզ ընդառաջեցին: Նաև շատ ֆրանսիացիներ մոտենում էին մեզ ու իրենց զորակցությունը հայտնում: Անգամ ավտոբուսների վարորդներն իրենց աջակցությունն էին հայտնում երկար ազդանշանով, ինչը Ֆրանսիայում արգելված է»,- պատմում է մեր զրուցակիցը՝ շեշտելով, որ ամեն ինչ նորմալ է անցել, ոչ մի կողմից պրովոկացիաներ չեն եղել: Ստրասբուրգի հայ համայնքն այսքանով չի բավարարվել. «Ստրասբուրգում հայերը շատ համախմբված են ու վստահ եմ՝ նաև այլ համայնքների համար լավ օրինակ են ծառայում: Հարցին՝ ինչ նպատակով է գումարը ծախսվելու, նա պատասխանեց. «Ի սկզբանե դրամահավաքի գլխավոր նպատակը եղել է գիշերային տեսանելիության սարքավորումներ գնելը, բայց ՀՀ վարչապետի վերջին հորդորից հետո ՀՀ պաշտպանության նախարարության հետ կապ կհաստատենք և վերջնականապես կորոշենք, թե ինչ նպատակով կծախսենք»: |