«Որոշեցինք, որ ադրբեջանցիների ակցիան պիտի տապալենք». Ստրասբուրգում հայ համայնքը միասնության ակցիա է իրականացրել
Երկուշաբթի, 20 հուլիսի, 2020 թ., 23:25
Ֆրանսիայի Ստրասբուրգ քաղաքի հայ համայնքն այսօր միասնության ցույց է իրականացրել՝ ի պաշտպանություն հայ-ադրբեջանական սահմանին կռվող հայ զինվորի: MAMUL.am-ին հաջողվել է կապ հաստատել ակցիայի կազմակերպիչների հետ. «Մենք նախապես մտադրություն չունեինք Ադրբեջանի հյուպատոսության շենքի դիմաց ցույց անելու, քանի որ մենք հաղթողի դերում ենք։
Ստրասբուրգում հայ համայնքը միասնության ակցիա է իրականացրել
Բայց ուրբաթ օրը հավաստի աղբյուրներից տեղեկություն ստացանք, որ իրենք են ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության շենքի դիմաց որոշել բողոքի ցույց կազմակերպել: Այդպես որոշեցինք, որ պետք է անպայման իրենց ցույցը տապալենք»,- պատմում է Ստրասբուրգի «Հայորդի երիտասարդաց» միության անդամ Համլետ Հովսեփյանը՝ նշելով, որ երկուստեք ակցիային հայերի թիվը շուրջ 300 էր, ադրբեջանցիներինը՝ 50:
Ըստ նրա, ադրբեջանցիները նախապես մոտ 20 հոգով են եղել, հետո, երբ իմացել են, որ հայերն իրենց սպասում են, զանգահարել են և մյուս ադրբեջանցիներից օգնություն խնդրել: Վերջապես, մի քանի ժամ ուշացումից հետո նրանք սկսել են իրենց ակցիան, սակայն չեն կարողացել հասնել քաղաքապետարանի հատկացրած վայր՝ Հայաստանի ներկայացուցչության դիմացի փողոց:
«Մերոնք վազեցին դեպի ադրբեջանցիները և նրանք մնացին իրենց տեղում մեխված՝ չկարողանալով մոտենալ մեր ներկայացուցչության շենքին, սա մեծ բան էր»,- պատմեց մեր զուցակիցը:
Ստրասբուրգի գլխավոր փողոցներից մեկը մի քանի ժամ փակ է մնացել: Շուրջ 2 ժամ հայկական կողմը երգել է, պարել, կոչեր հնչեցրել, մինչև որ ադրբեջանցիները հոգնել են ու հեռացել՝ չհասնելով իրենց նպատակին:
«Մեր ներկայացուցչության շենքի մոտից մինչև ադրբեջանցիները մոտ 300 մետր բաժանում էր, ու թեև հակացույց անելու թույլտվություն չունեինք և ոստիկանությունը շատ հանգիստ կարող էր մեզ ցրել, բայց նման քայլի չգնաց: Հենց դա էր մեր հաղթանակի էությունը՝ չունենալով ցույցի թույլտվություն՝ չեզոքացնել ադրբեջանցիների ցույցը: Ստրասբուրգի հայ համայնքի և ոստիկանության մեջ մեծ հարգանք կա, իրենք մեզ ընդառաջեցին: Նաև շատ ֆրանսիացիներ մոտենում էին մեզ ու իրենց զորակցությունը հայտնում: Անգամ ավտոբուսների վարորդներն իրենց աջակցությունն էին հայտնում երկար ազդանշանով, ինչը Ֆրանսիայում արգելված է»,- պատմում է մեր զրուցակիցը՝ շեշտելով, որ ամեն ինչ նորմալ է անցել, ոչ մի կողմից պրովոկացիաներ չեն եղել:
Մեր զրուցակիցը նաև նկատեց, որ նախկինում ադրբեջանական բոլոր ակցիաներում շատ են եղել թուրքական դրոշները, անինչ այսօրվա նրանց ցույցին կար միայն մեկ թուրքական դրոշ, մինչդեռ Ստրասբուրգի թուրք համայնքը շատ ազդեցիկ է:
Ստրասբուրգի հայ համայնքն այսքանով չի բավարարվել. «Ստրասբուրգում հայերը շատ համախմբված են ու վստահ եմ՝ նաև այլ համայնքների համար լավ օրինակ են ծառայում:
«Հայորդի երիտասարդաց» միության անդամներով որոշում կայացրեցինք նաև դրամահավաք կազմակերպել՝ ՀՀ զինված ուժերին փոքրիկ աջակցություն ցուցաբերելու համար։ Դրամահավաքի սկզբից ընդամենը 5 օր է անցել
և արդեն ունենք ավելի քան 6000€ նվիրատվություն:
Մինչ օրս դրամահավաքին մասնակցել է 100-ից ավելի մարդ՝ աշխարհի տարբեր ծայրերից, անգամ՝ Հայաստանից: Այն կավարտենք հուլիսի վերջին»,- ներկայացրեց Համլետ Հովսեփյանը:
Հարցին՝ ինչ նպատակով է գումարը ծախսվելու, նա պատասխանեց. «Ի սկզբանե դրամահավաքի գլխավոր նպատակը եղել է գիշերային տեսանելիության սարքավորումներ գնելը, բայց ՀՀ վարչապետի վերջին հորդորից հետո ՀՀ պաշտպանության նախարարության հետ կապ կհաստատենք և վերջնականապես կորոշենք, թե ինչ նպատակով կծախսենք»: