«Հայ-ադրբեջանական «բանաձևային» պատերազմը Կոնգրեսում հասնում է իր բարձրակետին»․ Սուրեն Սարգսյան
Հինգշաբթի, 23 հուլիսի, 2020 թ., 09:50
Միջազգայնագետ Սուրեն Սարգսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Քանի հայ-ադրբեջանական սահմանին հայկական բանակն ամրապնդում է իր դիրքերը, հայ-ադրբեջանական լոբբիստական իսկական պատերազմ է ընթանում Կոնգրեսում՝ դիրքեր ամրապնդելու համար: Բյուջետային հատկացումների ֆոնին մի շարք բանաձևեր են բերվում օրակարգ:
Այս պահին ունենք հետևյալ վիճակը:
1. Մեր կողմից բերված՝ Ֆ. Փալլոնի բանաձևն ընդունվել է (Ադրբեջանին տրամադրվող ռազմական օգնության հրապարակայնություն) Ջ. Սփիերի բերած բանաձևը կքվեարկվի մոտ օրերս (Արցախի ականապատում):
3. Ադրբեջանցիների բերած 3 բանաձևերից մեկը մերժվել է (Քոհենի բանաձևը Արցախի օգնության արգելքի մասին), երկրորդը հեղինակի կողմից հանվել է շրջանառությունից (Քուելարի՝ անուղղակիորեն Արցախին նկատի առնվող բանաձև): Եվ 3-րդ ամենահակահայկական բանաձևն ընդունվել և ուղարկվել է Սենատ:
Պետք է նշեմ հայ համայնքի բացառիկ ակտիվության մասին կոնգրեսականներին զանգելու և ճնշում գործադրելու հարցում, որը արդյունք է տվել և լոբբիստների բացառիկ կազմակերպչական տաղանդի մասին, որ այս օրերին հրաշալի կիրառվել է:
Ինչպես հասկանում եք, պատերազմը բոլոր ֆրոնտերով շարունակվում է»։