«Փաշինյանն այսօր փաստեց, որ ՀՀԿ-ն ճիշտ էր, ինքը՝ սխալ». Էդուարդ Շարմազանով
![]() 289 Հինգշաբթի, 23 հուլիսի, 2020 թ., 18:10 ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Փաշինյանն այսօր փաստեց, որ ՀՀԿ-ն ճիշտ էր, ինքը՝ սխալ: Լսեցի Նիկոլի խոսքը: Եթե մի կողմ դնենք բանակի հաջողությունից քաղաքական դիվիդենտներ շահելու նրա փորձերն, ակնհայտ է ելույթից բխող հետևությունը. 1. Ալիևի գործողությունները կիրթ և նորմալ չեն: 2. Ադրբեջանն ամենևին կառուցողական չէ: 3. Հարկ է ներդնել միջազգային մոնիթորինգի մեխանիզմներ: 2 տարի անց Նիկոլը փորձում է վերադառնալ Սերժ Սարգսյանի թողած կետին, բայց արդեն լուրջ կորուստներով: Այս ամենի մասին ՀՀԿ-ն բազմիցս բարձրաձայնել է: Եվ այսօր Փաշինյանի ելույթը կարելի է վերնագրել հետևյալ կերպ. ՀՀԿ-ն ճիշտ էր, իսկ Նիկոլը՝ սխալ: Հ.Գ. Թուրքիան ու Ադրբեջանը Հայաստանին սպառնում են պատերազմով, իսկ կառավարության ղեկավարն ու նրա թիմը զբաղված են՝ բանակի հաջողությունները ծառայեցնելով սեփական քաղաքական շահերին»: |