«Մի՞թե սա նորություն է Հայաստանի քաղաքական կյանքում». Ավետիք Իշխանյան
![]() 204 Հինգշաբթի, 23 հուլիսի, 2020 թ., 21:40 «Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտե» ՀԿ նախագահ, իրավապաշտպան Ավետիք Իշխանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Առաջին ծիծեռնա՞կը Երդվյալ ԲՀԿ-ական պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանը դուրս է գալիս խմբակցությունից։ Անսպասելի՞ էր․․․ Համենայն դեպս, ինձ համար՝ ոչ։ Այն ժամանակ, երբ ԲՀԿ առաջնորդի նկատմամբ հետապնդումներն սկսվեցին, ես մի լրագրողի ասացի՝ սպասենք ԲՀԿ-ից փախուստների։ Ուղղակի սխալվեցի առաջին փախչող անձի հարցում։ Իսկ մի՞թե սա նորություն է Հայաստանի քաղաքական կյանքում։ Հիշենք 1990թ․ ՀՀ ԳԽ ընտրությունները։ Կոմունիստներն ավելի շատ ձայն ունեին, քան ՀՀՇ-ն։ Սակայն զգալով քամու ուղղությունը, շատ կոմունիստներ անցան ՀՀՇ-ի կողմը և պարզվեց, որ նրանցից ոմանք ողջ իրենց գիտակից կյանքում, թաքնվելով բարձրաստիճան կոմունիստի դիմակի տակ, եղել են լիբերալ-դեմոկրատներ։ Այնուհետև, 1998թ. իշխանափոխությունից հետո, պարզվեց, որ հանուն հայրենիքի, շատերը ՀՀՇ-ի դիմակի տակ, եղել են երկրապահներ։ 2018թ․ իշխանափոխությունից հետո էլ, պարզվեց, որ ՀՀԿ-ի դիմակի տակ, եղել են նվիրյալ իմքայլականներ, այսօր էլ պատգամավոր և նախարար։ Մի խոսքով, օրինակները բազմաթիվ են։ Ինչ ասեմ, այսպիսին է Հայաստանի քաղաքական-գաղափարական կյանքը»։ |